Actualitate, Sport, Uncategorized

Simona Halep în finală la Roma

Simona Halep va juca a doua finală la rând, după ce a câştigat săptămâna trecută turneul de la Madrid, de categorie Premier Mandatory. Românca a învins-o în două seturi, scor 7-5, 6-1, pe olandeza Kiki Bertens și s-a calificat în finala turneului de la Roma. Sunt foarte bucuroasă. Am fost foarte încrezătoare. Titlul de la Madrid mă face mai puternică, mă simt minunat. Voi încerca să câştig acest titlu, mă simt foarte bine să joc în faţa voastră, publicul de aici, de la Roma, este superb„, a fost discursul celei de-a patra jucătoare a lumii, de pe teren, de după partida cu Bertens. Halep va primi pentru calificarea în finală 230 565 de euro şi 585 de puncte WTA. Halep a câștigat greu primul set cu 7-5, însă s-a revanșat în setul al doilea pe care l-a adjudecat cu scorul de 6-1. L-a câștigat după mai puțin de jumătate de oră și acum își așteaptă adversara din ultimul act al competiției. Cealaltă finalistă se va alege dintre Garbine Muguruza și Elina Svitolina. Iberica se află pe locul 7 WTA, în timp ce jucătoarea din Ucraina este pe poziția a 11-a. Constănţeanca e la un singur meci distanţă de câştigarea celui de-al doilea turneu consecutiv din acest an, după cel de la Madrid, de categorie Premier Mandatory.